Limx-> 0 x3+2x2+5/x2+x-1=

+5
Ответы (1)
  1. 12 апреля, 11:19
    0
    (x³+2x²+5) / (x²+x-1) = (x+1) + 6 / (x²+x-1) ⇒

    lim (x→0) [ (x+1) + 6 / (x²+x-1) ] = lim (x→0) (x+1) + lim (x→0) 6 / (x²+x-1) =

    = 1 + (-6) = - 5