2) (2 1/10-x) / 8 + 1 2/15 = 1 1/3 3) 4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) - 1 5/6 = 2/3

+3
Ответы (1)
  1. 9 января, 14:59
    0
    2) (2 1/10-x) / 8 + 1 2/15 = 1 1/3

    (2 1/10-x) / 8 = 1 1/3 - 1 2/15

    (2 1/10-x) / 8 = 1 5/15 - 1 2/15

    (2 1/10-x) / 8 = 3 / 15

    (2 1/10-x) / 8 = 1/5

    2 1/10-x=1/5*8

    2 1/10-x=8/5

    2 1/10-x=1 3/5

    х=2 1/10-1 3/5

    х=2 1/10-1 6/10

    х=1 1/10-6/10

    х=1-5/10

    х=5/10

    х=1/2

    3) 4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) - 1 5/6 = 2/3

    4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) = 2/3+1 5/6

    4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) = 4/6+1 5/6

    4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) = 1 9/6

    4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) = 2 3/6

    4 1/6 / (1/4 * x + 1 4/15) = 2 1/2

    1/4 * x + 1 4/15=4 1/6: 2 1/2

    1/4 * x + 1 4/15=25/6: 5/2

    1/4 * x + 1 4/15=25/6*2/5

    1/4 * x + 1 4/15=5/6*2/1

    1/4 * x + 1 4/15=5/3*1/1

    1/4 * x + 1 4/15=1 2/3

    1/4 * x = 1 2/3 - 1 4/15

    1/4*х=1 10/15 - 1 4/15

    1/4*х=6/15

    1/4*х=2/5

    х=2/5:1/4

    х=2/5*4/1

    х=8/5

    х=1 3/5