Пропорциялардын белгисиз мушелерин тап:

1) 7,5:3,5=х: 14

2) 18:х=7,2:4,5

3) 3,6:8,1=х: 18

+4
Ответы (1)
  1. 5 июня, 00:27
    0
    1) 7,5:3,5 = х: 14

    3,5 х=7,5*14

    3,5 х = 105

    х=105:3,5

    х=30

    2) 18:х = 7,2:4,5

    7,2 х=18*4,5

    7,2 х = 81

    х=81:7,2

    х=11,25

    3) 3,6:8,1 = х: 18

    8,1*х = 3,6*18

    х=64,8: 8,1

    х=8