Упростите выражения

1) - 6 а+10 а-9 а

2) 2,3b-8b+1,7b

3) - 1/2 с-1/3 с+5/6 с

+5
Ответы (1)
  1. 7 января, 02:26
    0
    1.=-5a

    2.=-4b

    3.=-3/6-2/6+5/6=-5/6+5/6=0