2 * (3^x+1) - 6 * (3^x+1) - 3=9

+5
Ответы (2)
  1. 21 июля, 21:29
    0
    (3^x+1) (2-6) - 3=9; - 4*3^x-4-3=9; - 4*3^x-7=9; 3^x=16/-4; 3^x=-4; S=Ф. (невозможно)
  2. 21 июля, 22:27
    0
    -4^3 (x+1) = 12

    3 (x+1) = - 3

    Ф