Разложите на множители y (во 2 степени) - 2y-3

+3
Ответы (1)
  1. 21 февраля, 08:13
    0
    У^2 - 2 у - 3 = 0, Д = (-2) ^2 - 4 * 1 * (-3) = 4 + 12 = 16, у1 = (2 + / / 16) / 2*1 = (2+4) / 2 = 6/3 = 2, у2 = (2 - / / 16) / 2*1 = (2 - 4) / 2 = - 2 / 2 = - 1, Значит: у^2 - 2 у - 3 = (у - 2) (у + 1)