Вычислите; sin (arctg4/3)

+5
Ответы (1)
  1. 1 ноября, 06:18
    0
    Sin (arctg4/3) = b/c

    tgα=b/a=4/3

    b=4, a=3

    c=√ (b²+a²) = 5

    sin (arctg4/3) = b/c=4/5=0.8