3 (x-1) = 2 (2-x) + 6 g jvjubnt

+3
Ответы (2)
  1. 3 ноября, 16:49
    0
    3 (х-1) = 2 (2-х) + 6

    3 х-3=4-2 х+6

    3 х+2 х=4+6+3

    х * (3+2) = 13

    х*5=13

    х=13/5

    х=2,6

    Ответ: х=2,6
  2. 3 ноября, 19:20
    0
    3 х-3=4-2 х+6

    3 х+2 х=4+6+3

    5 х=13

    х=13:5

    х=2.6