Вычислите: а) 3/5 + 3/7 + 9/7 * 4/15 б) (7/9 - 1/6) : 2/9 * 21/22 в) 7/8 + 5/8 * 1/3 + 2/3 г) (1/6 + 3/14) : (5/21 - 1/14).

+2
Ответы (1)
  1. 23 февраля, 20:00
    0
    A) 3/5+3/7+12/35=21/35+15/35+12/35=48/35