1 1/4*1 1/5*1 1/6*1 1/7*1 1/8-1/4

+5
Ответы (2)
  1. 20 апреля, 18:35
    0
    1 1/4 = 5/4 1 1/5 = 6/5 1 1/6 = 7/6 1 1/7 = 8/7 1 1/8 = 9/4

    1 1/4 x 1 1/5 = 5/4 x 6/5 = 3/2

    3/2 x 1 1/6 = 3/2 x 7/6 = 7/4

    7/4 x 1 1/7 = 7/4 x 8/7 = 2

    2 x 1 1/8 = 2 x 9/8 = 9/4

    9/4 - 1/4 = 8/4=2
  2. 20 апреля, 19:34
    0
    1 1/4*1 1/5*1 1/6*1 1/7*1 1/8-1/4=2