1/2 х - 2 (3/2 + 1/4 х) = 3 х - 4

+2
Ответы (1)
  1. 10 марта, 12:42
    0
    1/2 х - 3 - 1/2 х = 3 х-4

    -3+4 = 3 х

    3 х = 1

    х = 1/3