2 (x-4) + 14=-10 (5-3x) ривнчяня

+1
Ответы (2)
  1. 13 мая, 19:18
    0
    2x-8+14=-50+30x

    2x-30x=8-14-50

    -28x=-56

    x=+2
  2. 13 мая, 19:18
    0
    2 (x-4) + 14=-10 (5-3x)

    2x-8+14=-50+30x

    -28x+56=0

    x=-56: (-28)

    x=2