2^5 х-1 · 3^3 х-1 · 5^2 х-1 = 720^х

+4
Ответы (1)
  1. 26 апреля, 03:48
    0
    2^ (5x-1) * 3^ (3x-1) * 5^ (2x-1) = 720^x

    (2^ (5x) / 2) * (3^ (3x) / 3) * (5^ (2x) / 5) = 720^x

    (32^x*27^x*25^x) / (2*3*5) = 720^x

    21600^x/30=720^x

    (216000/720) ^x/30=1

    30^x/30=1

    30^x=30¹

    x=1