Разложите трехчлен на множители

а) x2-18x+45

б) 9x2+25x-6

+5
Ответы (1)
  1. 7 июня, 19:07
    0
    A) x^2-18x+45=0

    D=324-180=144=12^2

    x1 = (18+12) / 2=15

    x2 = (18-12) / 2=3

    Далее по формуле: ax^2 + bx + c = a (x - x 1) (x - x 2)

    Получим, что x^2-18x+45 = (x - 15) (x - 3)

    б) 9x^2+25x-6=0

    D=625+216=29^2

    x1 = (-25+29) / 18=4/18=2/9

    x2 = (-25-29) / 18=-3

    Далее по формуле: ax^2 + bx + c = a (x - x1) (x - x2)

    Получим, что 9x^2+25x-6 = 9 (x - 2/9) (x + 3)