a•b+c• (a-b) если a 796, b 547, c 282

+2
Ответы (1)
  1. 9 августа, 01:21
    0
    Ab+c (a-b) = 796*547+282 * (796-547) = 435 412+282*249=435 412+70 218=

    =505 630