A (квадрат) - 16 / 5 * a (квадрат) - 20a при a = - 0,4

+1
Ответы (1)
  1. 7 марта, 14:54
    0
    A^2-16/5a^2-20a = (a-4) (a+4) / 5a (a-4) = (a+4) / 5a = (4-0,4) / 5 * (-0,4) = 3,6 / (-2) = - 1,8

    а^2 - а в квадрате