2 в 5 степени * 7 во 2 степени / 56 - (10 во 2 степени - 79)

+1
Ответы (1)
  1. 24 ноября, 16:19
    0
    32*49 : 56 - (100-79) = 7

    1.) 100-79=21

    2) 32*49=1568

    3) 1568 : 56=28

    4) 28-21=7