7/8 * (4 - x) - (3/4 + x)

- (3/19 - y) - 1/2 * (y - 2/19)

упростить

+4
Ответы (1)
  1. 27 декабря, 12:11
    0
    7/8 * 4 - 7/8 х - 3/4 - х - 3/19 + у - 1/2 у + 1/2*2/19 = 7/2 - 7/8 х - 3/4 - х - 3/19 + у - 1/2 у+1/19 = 11/4-1/19-15/8 х+1/2 у