6 (3 х+4) - 4 (5 х-7) = 2 (3 х-15)

+2
Ответы (1)
  1. 17 мая, 16:23
    0
    18x+24-20x+28=6x-30

    18x-20x-6x=-30-28-24

    -8x=-82

    x=-82: (-8)

    x=10.25