Как это сделать? (7 1/2 * 2 2/3 - 12 1/4 : 7/9) : 6+3 1/8 + 5 2/7

+3
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 14:02
    0
    (7 1/2 * 2 2/3 - 12 1/4 : 7/9) : 6 + 3 1/8 + 5 2/7=9 5/42

    1) 7 1/2 * 2 2/3 = 15/2 * 8/3 = (5*4) / (1*1) = 20

    2) 12 1/4 : 7/9 = 49/4 * 9/7 = (7*9) / (4*1) = 63/4=15 3/4

    3) 20 - 15 3/4 = 4 1/4

    4) 4 1/4 : 6 = 17/4 * 1/6 = 17/24

    5) 17/24 + 3 1/8 = 17/24 + 25/8 = (17+75) / 24 = 92/24=23/6=3 5/6

    6) 3 5/6 + 5 2/7 = 23/6 + 37/7 = (161+222) / 42=383/42 = 9 5/42