Perimetrul unui paralelogram este de 72 de cm. Lungimile laturilor se raporta ca 3:6 masura unghiului ascutit a paralelogramului este de 60 de grade. Sa se afle aria paralelogramului.

+2
Ответы (1)
  1. 28 ноября, 19:55
    0
    Найдем длины сторон

    P=2 * (3 х+6 х) = 72

    18 х=72

    х=4⇒ а=3 х=3*4=12, b=6*4=24

    S=a*b*sinα=12*24*√3/2=144√3 cm²