6) - 5 (3 а+1) + 11=-16-2 (3-а)

8) (4/1/6y+11/1/4) * 4/15=2/3y+5/2/3 (Дроби.)

9) 0,9 * (4y-2) = 0,5 (3y-4) + 4,4

10) 8,5x-2,15x=3,05x-9,5

11) 2/1/2 у-1,27=3/4 у-4,77

12) - 3 (2,1x-4) - 4,2=1,2 (-5x+0,5)

+1
Ответы (1)
  1. 17 марта, 05:50
    0
    6)

    -5 (3 а+1) + 11=-16-2 (3-а)

    -15a-5+11=-16-6+2a

    -15a+6=-22+2a

    2a+15a=6+22

    17a=28

    a=28:17

    a=1 11/17

    8)

    (4 1/6y+11 1/4) * 4/15=2/3y+5 2/3

    (25/6y+45/4) * 4/15=2/3y+5 2/3

    10/9y+3=2/3y+5 2/3

    10/9y-2/3y=5 2/3-3

    10/9y-6/9y=2 2/3

    4/9y=8/3

    y=8/3*9/4

    y=6

    9)

    0,9 * (4y-2) = 0,5 (3y-4) + 4,4

    3,6y-1,8=1,5y-2+4,4

    3,6y-1,8=1,5y+2,4

    3,6y-1,5y=2,4+1,8

    2,1y=4,2

    y=4,2:2,1

    y=2

    10)

    8,5x-2,15x=3,05x-9,5

    8,5x-2,15x-3,05x=-9,5

    3,3x=-9,5

    x=-9,5:3,3

    x=-2 29/33

    11)

    2 1/2 у-1,27=3/4 у-4,77

    2 1/2y-3/4y=-4,77+1,27

    2 2/4y-3/4y=-3,5

    1 3/4y=-3,5

    y=-3,5:1 3/4

    y=-3,5:1,75

    y=-2

    12)

    -3 (2,1x-4) - 4,2=1,2 (-5x+0,5)

    -6,3x+12-4,2=-6x+0,6

    -6,3x+7,8=-6x+0,6

    -6,3x+6x=0,6-7,8

    -0,3x=-7,2

    x=7,2:0,3

    x=24