4 (x-1) ровно2 (2x-1) плюс4

+5
Ответы (1)
  1. 23 января, 13:33
    0
    4 (х - 1) = 2 (2 х - 1) + 4; 4 х - 4 = 4 х - 2 + 4; 4 х - 4 = 4 х + 2; 4 х = 4 х + 6; х = 0.