Sin (x-п/4) = - (корень3) / 2

+5
Ответы (1)
  1. 5 апреля, 21:48
    0
    Sin (x-π/4) = - √3/2

    x-π/4 = (-1) ^n * arcsin (-√3/2) + πn, n∈Z

    x-π/4 = (-1) ^ (n+1) * arcsin (√3/2) + πn, n∈Z

    x-π/4 = (-1) ^ (n+1) * (π/3) + πn, n∈Z

    x = (-1) ^ (n+1) * (π/3) + π/4+πn, n∈Z