А) 41 - (4x:6+21) = 18

б) 3530:5 - (x-117) = 821

в) ((138x-5859) : 39+28604) : 403*29-1059=1000

г) 2020 - (28836: (3060-780:x*208) + 5319) : 135=1980

+3
Ответы (1)
  1. 21 мая, 00:59
    0
    А) 41 - (4 х: 6 + 21) = 18

    4 х: 6 + 21 = 41 - 18

    4 х: 6 + 21 = 23

    4 х: 6 = 23 - 21

    4 х: 6 = 2

    4 х = 2 * 6

    4 х = 12

    х = 12 : 4

    х = 3

    б) 3530 : 5 - (x - 117) = 821

    706 - (х - 117) = 821

    х - 117 = 706 - 821

    х - 117 = - 115

    х = - 115 + 117

    х = 2

    в) ((138x - 5859) : 39 + 28604) : 403 * 29 - 1059 = 1000

    ((138x - 5859) : 39 + 28604) : 403 * 29 = 1000 + 1059

    ((138x - 5859) : 39 + 28604) : 403 * 29 = 2059

    ((138x - 5859) : 39 + 28604) : 403 = 2059 : 29

    ((138x - 5859) : 39 + 28604) : 403 = 71

    ((138x - 5859) : 39 + 28604) = 71 * 403

    (138x - 5859) : 39 + 28604 = 28613

    (138x - 5859) : 39 = 28613 - 28604

    (138x - 5859) : 39 = 9

    138x - 5859 = 9 * 39

    138x - 5859 = 351

    138 х = 351 + 5859

    138 х = 6210

    х = 6210 : 138

    х = 45

    г) 2020 - (28836 : (3060 - 780 : x * 208) + 5319) : 135 = 1980

    (28836 : (3060 - 780 : x * 208) + 5319) : 135 = 2020 - 1980

    (28836 : (3060 - 780 : x * 208) + 5319) : 135 = 40

    28836 : (3060 - 780 : x * 208) + 5319 = 40 * 135

    28836 : (3060 - 780 : x * 208) + 5319 = 5400

    28836 : (3060 - 780 : x * 208) = 5400 - 5319

    28836 : (3060 - 780 : x * 208) = 81

    3060 - 780 : x * 208 = 28836 : 81

    3060 - 780 : x * 208 = 356

    780 : x * 208 = 3060 - 356

    780 : х * 208 = 2704

    780 : х = 2704 : 208

    780 : х = 13

    х = 780 : 13

    х = 60