1) X-3/30=3/10

2) 1/8=3/2x

3) 2/12=15/9x

+1
Ответы (1)
  1. 2 апреля, 04:20
    0
    1) х-3/30 = 3/10 10 (х-3) = 90 10 х-30=90 10 х=120 х=12; 2) 1/8=3/2 х 2 х=24 х=12; 3) 2/12=15/9 х 18 х=180 х=10.