3 (x-2) = 2

5 (z+3) = 10

3 (2x-7) = 9

2 (2-y) = y-5

- (4x-2) = - 5

- (3x-4) = 3x-8

+3
Ответы (1)
  1. 19 мая, 22:54
    0
    3 (x-2) = 2

    3 х-6=2

    3 х=8

    х=8/3=2 2/3

    5 (z+3) = 10

    5z+15=10

    5z=-5

    z=-1

    3 (2x-7) = 9

    6x-21=9

    6x=21+9

    6x=30

    x=30|6

    x=5

    2 (2-y) = y-5

    4-2y=y-5

    3y=9

    y=9/3

    у=3

    - (4x-2) = - 5

    -4 х+2=-5

    4 х=7

    х=7/4

    х=1 3/4

    - (3x-4) = 3x-8

    -3 х+4=3 х-8

    6 х=12

    х=12/6

    х=2