Упростите выражение:

а) 15 с*3

б) 18*4d

в) 12p*5g

+3
Ответы (2)
  1. 19 сентября, 21:27
    0
    А) 15 с*3=45 с

    б) 18*4d=72d

    в) 12p*5g=60pg
  2. 20 сентября, 00:21
    0
    А) 45 с

    б) 72d

    c) I don't now