Estony999 это тебе))

4)

5)

6)

+3
Ответы (1)
  1. 6 апреля, 09:12
    0
    2x+1=1.4*23/4.6

    2x+1=7

    2x=7-1

    2x=6

    x=6/2

    x=3

    8x+4.2=9*27/15

    8x+4.2=16.2

    8x=16.2-4.2

    8x=12

    x=12/8

    x=1.5

    5x-0.8=3.4*16/17

    5x-0.8=3.2

    5x=3.2+0.8

    5x=4

    x=4/5

    x=0.8