решите уравнение

1+tgx/3=0

+3
Ответы (1)
  1. 15 января, 03:19
    0
    1+tg x/3=0

    tg x/3 = - 1

    tg x=a

    x=arctg (a) + Pi*k, k э Z

    x/3=arctg (-1) + Pi*k, k э Z

    -arctg1=-Pi/4

    x=-3Pi/4+3Pi*k, k э Z

    Ответ:-3Pi/4+3Pi*k, k э Z