10a + (4-4a) =

- (4b-10) + (4-5b) =

+3
Ответы (2)
  1. 8 января, 22:33
    0
    10 а + (4-4 а) = 10 а+4-4 а=6 а+4

    - (4 б-10) + (4-5 б) = - 4 б+10+4-5 б=-9 б+14
  2. 9 января, 00:00
    0
    10a + (4-4a) = 10a-4a+4=6a+4.

    - (4b-10) + (4-5b) = - 4b+10+4-5b=

    -9b+14.