4 (с-1) - 7 (с+5) - 2 (3 с+8)

+3
Ответы (2)
  1. 25 сентября, 13:50
    0
    4 (с-1) - 7 (с+5) - 2 (3 с+8) = 4 с-4-7 с-35-6 с-16=-9 с-55
  2. 25 сентября, 14:42
    0
    4 * (с - 1) - 7 * (с + 5) - 2 * (3 с + 8) = 4 с - 4 - 7 с - 35 - 6 с - 16 = - 9 с - 55

    Darknight (Sunny Storm)