1/3 х + 7/18 - 7/9 = 1 целая 5/24 - 2 целых 1/18+1/4 х

+3
Ответы (1)
  1. 30 июня, 14:41
    0
    1/3 х-7/18=29/24-37/18+1/4 х;; 1/3 х-1/4 х=29/24-37/18+7/18;;