помогите: а) (7/15 + 7/30 + 4/5) : (2 - 1/3 - 1/2) б) (1/6 + 1/10 + 1/15) : (3/5 + 1/3 - 1/4)

+2
Ответы (1)
  1. 9 июля, 21:25
    0
    а) (14/30+7/30+24/30) : (12/6-2/6-3/6)

    45/30:7/6

    45/30*6/7=45/35=45/35=9/7=1 2/7

    б) (10/60+6/60+4/60) : (9/15+5/15-1/4)

    20/60: (14/15-1/4)

    20/60:29/60

    20/60*60/29=20/29