Раскрыть скобки

1) 2 х-3 х + (7 х-5 х)

2) 3 х+2 х - (7 х+10 х)

+2
Ответы (1)
  1. 23 января, 09:46
    0
    1) 2 х-3 х + (7 х-5 х) = 2 х-3 х+7 х-5 х = 9 х-8 х=х=0

    2) 3 х+2 х - (7 х+10 х) = 3 х+2 х-7 х-10 х=5 х-17 х=-12 х=х=0