Запишите числа 3,5,7 в виде дроби со знаменателем

а) 3 б) 5 в) 7

+4
Ответы (1)
  1. 30 августа, 16:06
    0
    А) 3/3 = 1; 5/3 = 1 2/3; 7/3 = 2 1/3

    b) 3/5; 5/5 = 1; 7/5 = 1 2/5

    c) 3/7; 5/7; 7/7 = 1