А1) 3 * (х+3) - 3 * (4-х) - х-3

А2) 3 * (х+5) - (4-х) - (1+3) * х-3

А3) 2 * (х+4) - 3 * (2-х) - х-4

А4) х+1-5 * (2-х) - (5+1) * Х-5

А5) х+3 - (2-х) - х-4

А6) 4 * (х+3) - (5-х) - х-4

А7) 3 * (х+3) - 4 (1-х) - (4+3) х-1

А8) 5 * (х+5) - 3 * (3-х) - х-3

А9) 2 * (х+2) - 5 * (2-х) * (5+2) * х-1

А10) 2 * (х+4) - 4 * (5-х) - (4+2) * х-3

+2
Ответы (1)
  1. 4 октября, 09:19
    0
    А1) 3 * (х+3) - 3 * (4-х) - х-3=3x+9-12+3x-x-3=5x-6

    А2) 3 * (х+5) - (4-х) - (1+3) * х-3=3x+15-4+x-x-3x-3=8

    А3) 2 * (х+4) - 3 * (2-х) - х-4=2x+8-6+3x-x-4=4x-2

    А4) х+1-5 * (2-х) - (5+1) * Х-5=x+1-10+5x-5x-x-5=-14

    А5) х+3 - (2-х) - х-4=x+3-2+x-x-4=x-3

    А6) 4 * (х+3) - (5-х) - х-4=4x+12-5+x-x-4=4x+3

    А7) 3 * (х+3) - 4 (1-х) - (4+3) х-1=3x+9-4+4x-4x-3x-1=4

    А8) 5 * (х+5) - 3 * (3-х) - х-3=5x+25-9+3x-x-3=7x+13

    А9) 2 * (х+2) - 5 * (2-х) * (5+2) * х-1=2x+4-10+35x^2-1=35x^2+2x-7

    А10) 2 * (х+4) - 4 * (5-х) - (4+2) * х-3=2x+8-20+4x-4x-2x-3=-15