Lim (x+3) (x-2) x->-1 x+2

+2
Ответы (1)
  1. 17 января, 14:52
    0
    lim (x+3) (x-2) = lim (x^2+3x-2x-6) = lim (x^2+x-6=

    при x->-1

    =1-1-6=-6