9 х-6 (-2+х) = - 7*5 х+20

-3 (6 х+2) - 1=4 (х-3) - 9

-5 (-5+3 х) - 1=9 х+5*6

+2
Ответы (1)
  1. 20 мая, 14:49
    0
    -3 (6 х+2) - 1=4 (х-3) - 9

    -18 х - 6 - 1 = 4 х - 12 - 9

    -18 х - 4 х = - 12 - 9 + 6 + 1

    -22 х = - 14

    22 х = 14

    х = 14 : 22

    х = 7/11

    -5 (-5+3 х) - 1=9 х+5*6

    25 - 15 х - 1 = 9 х + 30

    -15 х - 9 х = 30 - 25 + 1

    -24 х = 6

    24 х = - 6

    х = - 6 : 24

    х = - 0,25