F (x) = (1+2x) (2x-1)

найти f' (0, 5)

+3
Ответы (1)
  1. 10 мая, 09:16
    0
    f (x) = (1+2x) (2x-1) = (2x+1) (2x-1) = (2x) ²-1²=4x²-1

    f ' (x) = (4x²-1) '=4*2x-0=8x

    f ' (0,5) = 8*0,5=4