9 (3 х-7) + (8 х-11) = (9 х+8)

+1
Ответы (2)
  1. 27 апреля, 20:30
    0
    27x-63+24x-33=27x+24

    27x+24x-27x=24+63+33

    24x=120

    x=120:24

    x=5
  2. 27 апреля, 21:29
    0
    27 х-63+8 х-11=9 х+8

    27 х+8 х-9 х=8+63+11

    26 х=82

    х=82:26

    х=3,15