Тригонометрия 11 класс

√2 * sin (-13π/4) - ctg (-9π/2) =

+3
Ответы (1)
  1. 2 июня, 02:46
    0
    √2 * - sin (12p/4+p/4) + ctg (8p/2 + p/2) = √2 - sin (3p + p/4) + ctg (4p+p/2) = √2+sin (p/4) + ctg (p/2) = √2 + √ (2) / 2 + 0 = 3√2 / 2