х+2 х + (1:2) х + (1:4) + 1=100

(1:2) и (1:4) это дроби

+4
Ответы (1)
  1. 13 июля, 13:24
    0
    х+2 х + 1/2x+1/4+1=100

    3 1/2x + 1 1/4 = 100

    3 1/2x=100-1 1/4

    3 1/2 x=98 3/4

    x = 98 3/4: 3 1/2

    x=395/14

    x = 28 3/14