Упростите выражения:

(4a во 2 степени-3) + (5-а-2 а)

(8-9b во 2 степени) - (b в 3 степни-6b во 2 степени+7)

буду очень благодарен!

+2
Ответы (1)
  1. 12 августа, 23:57
    0
    (4a²-3) + (5-a-2a) _=4a²-3+5-3a=4a²-3a+2=a (4a-3) + 2

    (8-9b²) - (b³-6b²+7) = 8-9b²-b³+6b²-7=-b³-3b²+1=1-b² (b+3)