1 вычислите

а) 2/3*4/5 б) 3/7 * 7/8 в) 11/12 * 8/9 г) (2/3) во второй д) 2/3:5/7 е) 9/16 : 3/2 ж) 3/4:4 з) 3:3/9

2 вычислите

а) 2 * (12/25:6/5) б) 14/15:2/3*10/21 в) 2/3*3/4*4/5*5/6

+2
Ответы (1)
  1. 9 февраля, 09:11
    0
    1.

    а) 2/3 * 4/5 = 8/15

    б) 3/7 * 7/8 = 3/1 * 1/8 = 3/8

    в) 11/12 * 8/9 = 11/3 * 2/9 = 22/27

    г) (2/3) ^2 = 2/3 * 2/3 = 4/9

    д) 2/3 : 5/7 = 2/3 * 7/5 = 14/15

    е) 9/16 : 3/2 = 9/16 * 2/3 = 3/8 * 1/1 = 3/8

    ж) 3/4 : 4 = 3/4 : 4/1 = 3/4 * 1/4 = 3/16

    з) 3 : 3/9 = 3/1 : 3/9 = 3/1 : 9/3 = 27/3 = 9

    2.

    а) 2 * (12/25 : 6/5) = 0,8

    1. 12/25 : 6/5 = 12/25 * 5/6 = 2/5 * 1/1 = 2/5 = 0,4

    2. 2 * 0,4 = 2/1 * 4/10 = 1/1 * 4/5 = 4/5 = 0,8

    б) 14/15 : 2/3 * 10/21 = 2/3

    1. 14/15 : 2/3 = 14/15 * 3/2 = 7/5 * 1/1 = 7/5

    2. 7/5 * 10/21 = 1/1 * 2/3 = 2/3

    в) 2/3 * 3/4 * 4/5 * 5/6 = (2 * 3 * 4 * 5) : (3 * 4 * 5 * 6) = 120/360 = 1/3