819 Вычислите г) 1/4+1/5 д) 15/24+3/8 е) 7/6+16/18 ж) 1/12 + 1/6 з) 1/2 + 3/10

+3
Ответы (2)
  1. 1 января, 22:41
    0
    г) 1/4+1/5=0.25+0.20=0.45

    д) 15/24+3/8=5/8+3/8=1

    е) 7/6+16/18=21/18+16/18=37/18=2 1/18

    ж) 1/12+1/6=1/12+2/12=3/12=1/4=0.25

    з) 1/2+3/10=0.5+0.3=0.8
  2. 1 января, 23:05
    0
    г) 1/4+1/5=5/20+4/20=9/20=0,45

    д) 15/24+3/8=5/8+3/8=8/8=1

    е) 7/6+16/18=21/18+16/18=37/18=2 1/18

    ж) 1/12+1/6=1/12+2/12=3/12=1/4=0,25

    з) 1/2+3/10=5/10+3/10=8/10=0,8