1) Fe - > Fe (OH) 3 - > Fe (No3) 3 - > FeCl3 - > Fe2 (So4) 3

2) CaCO3 - > Ca (Hco3) 2 - > CaCl2 - > Ca (NO3) 2 - > O2

+5
Ответы (1)
  1. 18 февраля, 01:22
    0
    Fe + O2 + H2O → Fe2O3 · xH2O

    Fe2O3 + 6HCl = 2FeCl3 + 3H2O

    FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl

    Fe (OH) 3 + 3HNO3 = Fe (NO3) 3 + 3H2O

    Fe (NO3) 3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaNO3

    2Fe (OH) 3 + 6HCl = 2FeCl3 + 6H2O

    2FeCl3 + 3H2SO4 = Fe2 (SO4) 3 + 6HCl

    CaCO3 + H2O + CO2 = Ca (HCO3) 2

    Ca (HCO3) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O + CO2

    CaCl2 + 2AgNO3 = 2AgCl + Ca (NO3) 2

    2Ca (NO3) 2 (560C°+) = 2CaO + 4NO2 + O2