CaCo3-CaO3-Ca (OH) 2-CaCl2-Ca (PO4) 2

+1
Ответы (1)
  1. 29 августа, 11:07
    0
    СаСО3 = (t°) = CaO + CO2

    CaO + H2O = Ca (OH) 2

    Ca (OH) 2 + 2HCl = CaCl2 + 2H2O

    3CaCl2 + 2Na3PO4 = Ca3 (PO4) 2 + 6NaCl