SO2--->SO3---> X - - - >BaSO4

1) ?

2) ?

3) ?

P2O3 + O2 - - - > K3PO4 - - - >Ca3 (PO4) 2

1) ?

2) ?

3) ?

Al2 (SO4) 3 - - - > Al (OH) 3 - - - > X - - - > AlCl

1) ?

2) ?

3) ?

+3
Ответы (1)
  1. 9 марта, 13:39
    0
    Al2O3+3H2SO4=Al2 (SO4) 3+3H2O

    Al (SO4) 3+6KOH=2Al (OH) 3+3K2SO4

    2Al (OH) 3=Al2O3+3H2O