FeCe2->FeCe3->Fe (OH) 3->Fe2O3->Fe

|

Fe (OH) 2->Fe (OH) 3->FeCe3->Fe

+1
Ответы (1)
  1. 16 октября, 21:17
    0
    2FeCl2 + Cl2 = 2FeCl3

    FeCl3 + 3NaOH = Fe (OH) 3 + 3NaCl

    2Fe (OH) 3 - > Fe2O3 + 3H2O

    2Fe2O3 = 4Fe + 3O2

    FeCl2 + 2NaOH = Fe (OH) 2 + 2NaCl

    4Fe (OH) 2 + O2+2H2O = 4Fe (OH) 3

    Fe (OH) 3 + 3HCl = FeCl3 + 3H2O

    2FeCl3 - > 2Fe + 3Cl2